Wniesienie aportu do spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest opodatkowane podatkiem PIT, jako przychód z kapitałów pieniężnych. Dokładnie przychodem jest wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego. Jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego (art. 17 ust. 1 pkt 9 PIT).
Konkludując, przychodem jest wartość rynkowa przedmiotu aportu, niezależnie czy ją podamy w statucie spółki lub w innym dokumencie.
Przychód ten pomniejszany jest o koszty uzyskania przychodu (art. 30b ust. 2 pkt 5 PIT). Jeżeli przedmiot aportu był środkiem trwałym lub wartością niematerialną i prawną w przedsiębiorstwie wnoszącego aport, to kosztem przy takim aporcie jest wartość początkowa Środka Trwałego lub WNiP pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne (art. 22 ust. 1e pkt 1 PIT). Jeżeli przedmiot wkładu nie był wcześniej amortyzowany kosztami są faktycznie poniesione, niezaliczone wcześniej do kosztów uzyskania przychodów, wydatki na nabycie lub wytworzenie przedmiotu aportu (art. 22 ust. 1e pkt 3 PIT).
Ustawa wprowadza również zwolnienie opodatkowania aportu tzw. komercjalizowanych własności intelektualnych wnoszonych przez podmiot komercjalizujący. Przez „komercjalizowaną własność intelektualną” rozumie się m.in. autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego (art. 5a pkt 34 lit b PIT). Natomiast przez „podmiot komercjalizujący” rozumie się twórcę uprawnionego do praw autorskich programu komputerowego (art. 5a pkt 35 PIT).